Direktörden

PSG-CAPS web sitesine hoş geldiniz! 

Hepimiz  sıkça "bugünkü aklım olsaydı hukuk okumazdım, mühendis olmazdım, eğitim sektöründe çalışırdım…"  diyen yakınlarımızın ve arkadaşlarımızın pişmanlık ve mutsuzluğuna tanık olmuşuzdur. Kağıt üzerinde mükemmel görünse bile uygun olmayan meslek seçimi, yaşamın tüm alanlarını etkileyen mutsuzluk zincirinin ilk halkası olabiliyor… Eğitimler yarım kalıyor, üniversiteler ya da bölümler değiştiriliyor veya mutsuz olarak o meslek yapılmaya devam ediliyor ve  bu durum maddi-manevi kaynak israfına yol açıyor.
Kariyer yapılandırması ve planlaması; farkında olunmayan içsel, kontrolümüzde olan ve olmayan birçok dışsal faktörden etkilenen, kişinin mutluluk, başarı, huzur ve tatmin gibi iyi oluş hallerini belirleyen, özen gösterilmesi, önem verilmesi ve zaman ayrılması gereken, uzun soluklu bir süreçtir. Gelecekteki maddi-manevi kayıpları önlemek için bu süreci, bilinçli ve farkında olarak yönetmek ancak bilimsel, bütüncül ve sistematik bir yaklaşımla mümkün olur.

Sevgili Öğrenciler,

Akademik başarı, birey olarak kabul görme, arkadaş gruplarına ait olma, kimlik oluşturma gibi farklı kaygıları yaşadığınız lise döneminde geleceğiniz için çok önemli olan meslek tercihinizi de yapmanız gerekiyor. Gelin, CAPS Atölyeleri ile size karmaşık gelen- ki birçok insan için hayatları boyunca karmaşık kalan - bazı soyut kavramları somutlaştırın ve kendinizi daha iyi anlayın. ‘Kişilik’ olgusunun doğuştan içimizde var olmadığını, geliştirilen inançlar ve tercih edilen yaşam değerleri ile oluşturulduğunu fark edin. Beyninizin esnek yapısı ile bilişsel becerilerinizin çocuk yaşta sonlanmadığını, insan beyninin hayat boyu değişebilir ve gelişebilir olduğunu öğrenin. Bir tek kariyer kararı değil, her türlü kararınızı etkileyen içgüdü, ihtiyaç, duygu, inanç, değer gibi enerji kaynaklarının yaşamınızdaki somut karşılıklarına bakın. Sizin içsel süreçlerinizde tutum-duygu-düşünce-davranış zincirinin nasıl çalıştığını irdeleyin. Hataya ve geri bildirime olan tutumunuzun öğrenme süreçlerinize olan etkisini kavrayın. Herkesin sizin için doğru bulduğu değil, kendiniz için uygun olan meslek ve kariyer alanlarının neler olduğunu öğrenerek, gerçekçi planlar yapmaya başlayın...
Kariyer yaşamınızda ortalama 80.000 saat geçireceksiniz, bugün ayıracağınız az saatler, gelecekte yaşayacağınız çok saatlerin mutlu ve huzurlu, başarılı ve tatmin edici olma şansını arttıracaktır.
Unutmayın seçtiğiniz meslek dünyaya kim olduğunuzu ifade etmenin en açık yollarından biridir.

Sevgili Anne-Babalar,

Geleceğine büyük yatırım yaptığınız çocuklarınızla ekip olarak çalışıp, etkili bir kariyer ve yaşam rehberi olmak ister misiniz? Kariyer kararı şansa bırakılabilir mi? Puana göre tercih yapmak yeterli midir?
Çocuklarınızla veya eşinizle birlikte ya da tek olarak katılabileceğiniz eğitimlerimiz, atölyelerimiz ve bire bir danışmanlık, hem yüz yüze hem dijital ortamlar yarattık. Gelin çocuklarınızın kendi başarı ve mutluluk tanımlarını yapmaları için onlara alan açalım, bu tanımların  yaşam boyu değişebilen, gelişimle evrilen ve öznel kavramlar olduğunu fark etmelerine fırsat verelim. Hayatı ezbere değil, duyumsayarak yaşamalarına, içinde bulundukları duygusal ve zihinsel karmaşadan kurtulup kendilerini anlamalarına  destek olalım. Kişisel gelişim ekseninde kendileri için uygun olan kariyer ve meslek tercihi yapmaları için somut adımlar atalım.
Çocuğunuz başkasına benzemez; kendisini tasarlamasına rehberlik edelim.

Sevgili Öğretmenler,

Kariyer yapılandırması ve planlaması sürecini gerçek yaşam dinamikleri ile ele alarak öğrencilerinizin en zorlandıkları dönemde onlara ışık olup, yollarını aydınlatmak ister misiniz?
Siz öğretmenlerimiz için geliştirdiğimiz eğitim programları ile farklı alanlarda yetkinliğinizi arttırırken, öğrencilerinize büyük resimdeki küçük detaylara bakmayı, nörobilim alanındaki gelişmeleri hayatları ile nasıl ilişkilendirebileceklerini, kariyer yaşamını yönetmek için ihtiyaç duydukları bilgi ve becerileri öğretir, zihinlerinde ve yüreklerinde berraklaşmalarına yardım edersiniz.
Ayrıca, eğitimde yaşanan paradigma değişimini göz önünde bulundurarak geliştirdiğimiz, Yıldız Teknik Üniversitesi SEM tarafından sertifikalandırılan ‘Ortaöğretimde Kariyer Eğitimi ve Rehberliği’ programımız ile eğitim, psikoloji ve rehberlik alanlarındaki bilimsel araştırmaları pratik sınıf içi uygulamalara dönüştürebilirsiniz.

Sonsöz;

Özellikle altını çizmek isterim ki; gençlere mutlak başarı, mutluluk ve mükemmel bir kariyer vaat etmiyoruz. Ama onların sorumluluk alarak kendi potansiyellerini en verimli şekilde kullanmaları ve kendileri için uygun tercihi yaparken öğretmenleri ve aileleri ile iş birliği içinde yol almaları için bir kapı aralıyoruz.
Kariyer kararı verme sürecinde, emeklerinizin ve dileklerinizin karşılık bulması umuduyla, bu uzun yolculukta herkes için iyisini ve güzelini dilerim. 

PSG-CAPS ile anlaşılan ve anlamlandırılan bir yaşama doğru...

Sevgilerimle

Püren Savaş Gedikoğlu
Direktör

Biz Kimiz?

Püren Savaş Gedikoğlu, BAEd MBA
Eğitim ve Kariyer Danışmanı

Bugünkü aklım olsaydı !
Çocuklarımız yarınki akıllarına bugünden sahip olabilirler… Gerçekten ne istediğini bilen ve kendini tasarlamak isteyen gençler ve aileleri için bilimsel, bütüncül ve sistematik bir yaklaşımla CAPS Kariyer Değerleme ve Planlama Sistemi’ni geliştirdik.

Detaylı Bilgi

Canan Altunal
İdari İşler Yetkilisi

PSG Eğitim'de 24 yıldır öğrencilerden ve ailelerinden edindiğim deneyimlerimi CAPS projesi kapsamında sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Ekip arkadaşlarımla ortak heyecanımız gençlerin yaşamlarına dokunmak...

Detaylı Bilgi

Bilgesu Başkurt
Uzman Psikolojik Danışman

“Hangi mesleği seçmeliyim?”, "Hangi kariyer alanında mutlu olurum?", “Geleceğim nasıl olmalı?” sorularını belirsizlik içerisinde, kaygı ile yanıtlamaya çalışan öğrencileri ve ailelerini anlıyoruz. Etkili kariyer yapılandırması için somut adımlar sunuyoruz...

Detaylı Bilgi

Esra Yılmaz
Psikolojik Danışman ve Aile Danışmanı

Hayatın bir problem çözme ve karar verme süreci olduğunun farkındayız. Kararların altında yatan dinamikleri hazırladığımız modüllerde ele alıyoruz. Kavram ve algı kargaşasını ortadan kaldırarak gençlerin zihinlerinde, yüreklerinde berraklaşmalarına katkı sağlıyoruz...

Detaylı Bilgi

.

1989 yılında kurulan PSG Eğitim ve Kariyer’de felsefemiz; insanın sahip olduğu potansiyeli, var olma sorumluluğunu alarak ve farkındalığını arttırarak kullanmasıdır. Eşsiz oluşumuzun tek ifadesi: Düşünerek, öğrenerek, emek vererek üretmektir.

Misyonumuz

Sorumluluk ve farkındalık sahibi, kritik ve analitik düşünen, iş birliğine açık, yaratıcı, kendi potansiyelini kullanma becerisine sahip bireyler yetiştirilmesine katkı sağlayarak, onların; önce kendileri, sonra içinde bulundukları toplum, dünya ve insanlık için faydalı kişiler olmasına yardım etmek.

Vizyonumuz

CAPS-Kariyer Değerleme ve Planlama Sistemi”ni tüm dünyada kullanılabilen bir sistem haline getirmek.

Amaçlarımız

 • Fark ve fayda sağlamak
 • Gelişimi desteklemek
 • Farkındalık yaratmak

Değerlerimiz

 • Dürüstlük ve Samimiyet
 • Sorumluluk
 • Cesaret
 • Sevgi ve Saygı
 • Özveri
 • Yaratıcılık

Önem Verdiğimiz Beceriler

 • Bilinçli farkındalık
 • İş birliği
 • Kritik ve analitik düşünme
 • Psikolojik dayanıklılık

Somutlaştırdığımız Kavramlar

 • Değerlerin davranışlardaki yansıması
 • Karar vermenin yaşamdaki pratik uygulamaları
 • Duygu, düşünce, tutum ve davranış arasındaki somut ilişki
 • İçgüdü, ihtiyaç, inanç, duygu, değer ve beceriler arasındaki farklar ve ilişkiler

İletişim

Varyap Grand Tower A Blok D:11
Batı Ataşehir, İstanbul
+90 216 514 98 07

11A Beechwood Crescent,
Chandlers Ford SO53 5PE, England
+44 2380 578018 / +44 7986 297775

E-posta
info@psg-caps.com